Що таке парша на яблуні. Що таке парша яблуні: ознаки і стадії захворювання

Що таке парша на яблуні. Що таке парша яблуні: ознаки і стадії захворювання

Якщо весняної посухи не сталося, перші симптоми захворювання можна помітити після цвітіння яблуні. На листях хворого дерева з'являються жовто-зелені плями (іноді з сірим нальотом). Поступово плями стають чорними, поширюються на більшу частину листя і переходять на плоди.

При сильному ураженні і швидкому розвитку парша на яблуках проявляється вже на стадії зав'язку і заважає плодам поспіти. Недорозвинені яблучки деформуються, покриваються плямами, іноді опадають або продовжують висіти на дереві зморщеними грудочками.


Коли чорні плями парші виникають на етапі дозрівання, то врожай зібрати цілком реально. Правда, зовнішній вигляд яблук залишає бажати кращого. Плоди покриваються опробковілими плямами, на деяких з'являються тріщини. Такі яблука дуже погано зберігаються і годяться тільки в переробку.

А що з листям? Вона дещо швидше звичайного жовтіє, опадає і стає місцем зимівлі для гриба-збудника парші. Навесні все починається заново. При активній участі води, вітру, птахів і городників суперечки розлітаються всюди, осідають на листочках і починають свою «чорну» справу. Тому боротьбу проти злощасного грибка краще починати восени. Так само, як і профілактику.

Що таке мікориза?

Мікориза, (з грецького мікос (лупа-лід) - гриб і риза (різа) - корінь) - явище взаємовигідного співіснування між живими клітинами рослин, і непатогенними (такими, що не викликають захворювань) грибами, що заселяють ґрунт. Визначення мікоризу дослівно означає «грибокорень».

Мікориза це співдружність між рослинами і грибами, що призводить до взаємної вигоди. Гриби використовують продукти фотосинтезу рослин, отримуючи рослинні цукри, які самі не можуть виробляти. Рослини, своєю чергою, завдяки мікоризу, отримують набагато більше вигод.

Гіфи міцелія проникають в проникають в клітини коріння (Ендомікоризу) або залишаються на поверхні кореня, оплітаючи його щільною мережею (Ектомікоризу), завдяки чому збільшується здатність поглинання вологи і мінеральних солей з ґрунту. Рослини починають сильніше рости, утворюють більше квіток і плодів. Стають також значно стійкішими і до несприятливих умов - посухи, морозу, невідповідного рН або надмірної засоленості ґрунту. Мікориза захищає рослини від хвороб (Фітофтороза).

Де зустрічається мікориза?

Мікоризу існує в природі вже мільйони років - понад 80% усіх рослин залишається в симбіозі з микоризними грибами. На присадибних ділянках, на жаль, виникає рідко, оскільки була зруйнована в результаті інтенсивного вирощування і застосування хімічних добрив і засобів захисту рослин.


Неозброєним оком (без мікроскопа) не вдасться перевірити, чи є в садовій землі мікоризу. Микоризні гриби дуже часто гинуть під час будівництва будинку. Глибокі котловани, залишені на поверхні грунт, залишки щебеню і вапна, це основні причини відсутності мікоризи в саду.

Що таке болісна роса. Болісна роса

Болісна роса на плодах винограду

Podosphaera panosa на бутонах троянди

Мучні ́ ста роса ́, попелиця, бель - грибне захворювання рослин, що викликається мікроскопічними ектопаразітичними грибами з порядку еризифових, або мучністоросяних (Erysiphales). Міцелій мучнисто-білого кольору розвивається на листях, надземних частинах втечі, іноді на плодах на початку літа.

Мікози зі схожими зовнішніми проявами - помилкову болісну росу - викликають грибоподібні організми ооміцети з сімейства пероноспорових (Peronosporaceae). Мучнистая роса- инфекционная болезнь растений, вызываемая мучнисторосяными грибами отделп Аскомицеты, признаком которой является появление на листьях, побегах и плодах белого паутинистого или мучнистого налета, образованного мицелием и спороношениями возбудителем М.р. поражаются многие лиственнве древесные породы, кустарники, плодовые и цветочные растения.

На поверхні листя ураженої рослини виникає білий наліт міцелію, на якому після визрівання суперечка утворюються краплі рідини - звідси і назва «борошняна роса». Міцелій розташовується плямами найчастіше на листях і молодих втечах, а також на черешках, плодоніжках і плодах. Інфекція починається зазвичай з розташованого ближче до землі листя і поступово поширюється на всю рослину. Зараження плодів призводить до їх розтріскування і загнивання в результаті вторинної інфекції.

Назва хвороби відображає опис симптомів зараження, загальних для різних видів різних недосконалих грибів. Наприклад,


,

Профілактика:

Як і у більшості грибів, розвиток борошняної роси можна придушити обприскуванням або досвідом рослин спеціальними препаратами для захисту (колоїдна сірка; хлорид міді, мідний купорос та інші сполуки міді (II), заліза, цинку).

М. - Л., 1960.

Чому гниють яблука прямо на яблуні, що робити. Моніліоз - лікування: термінові заходи

Тепер, коли стало зрозуміло, чому яблука гниють на дереві, пора визначитися, що робити з цією напастю і як лікувати моніліоз.


Відразу, як тільки буде помічено всихання листя, необхідно вилучити уражені гілки. Слід зрізати на 10-15 сантиметрів більше, ніж встигла захопити хворобу. Всі зрізані гілки краще відразу ж спалити, а якщо такої можливості немає, то залишити у відрі, обов'язково накривши його кришкою. Туди ж покладіть квіти, що обсипалися, адже вони також заражені суперечками хвороби. А ось в компост їх класти не бажано. Суперечки можуть зберегтися в ньому надовго.

Важливо! Якщо ви хочете, щоб лікування моніліозу яблуні було швидким і ефективним, то не варто тягнути і з обприскуванням.

Для цього роблять 1% розчин бордоської суміші і ретельно обробляють не тільки гілки, які були порушені хворобою, але обов'язково все дерево цілком. На це може знадобитися близько 3 літрів рідини. Якщо не хочете користуватися хімією, то для боротьби з моніліозом, то можна купити промислові фунгіциди. Навесні в прохолодну погоду краще обприскувати препаратом «Хорус». Він найбільш ефективний і нешкідливий для бджіл.

Є й інші фунгіциди:

 • «Скор» або «Каптан».
 • «Раєк» або «Делан».
 • «Абіга-Пік»
 • «Полірам»
 • «Топсін-М» та інші.

Слід врахувати, що «Хорус» рекомендується використовувати в прохолодну погоду, а в спеку під час зростання плодів краще використовувати «Скор».


На замітку! Всі ці фунгіциди не небезпечні для людей і тварин, у тому числі бджіл, хоча обробку плодів слід провести за два тижні до збору врожаю, а краще за місяць.

Щоб яблука не гнили на дереві, можна застосовувати і такі хімікати, що вбивають суперечки грибка:

 • колоїдна сірка;
 • хлорокис міді (Хом);
 • мідний купорос.

Існують і біопрепарати для боротьби з моніліозом та іншими грибковими хворобами:

 • «Фітоспорин М»
 • «Мікосан В»;
 • «Алірін Б».

! Вони пригнічують спір і нешкідливі для людей, домашніх тварин і бджіл.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND