Різниця мідний і залізний купорос. Як добриво

Різниця мідний і залізний купорос. Як добриво

Підкорму овочевих і плодових культур виробляють шляхом обприскування або дощування.

Важливо: готовий склад не можна наносити на зелене листя, інакше він залишить на ньому опіки. Обприскування проводять до розпускання нирок ранньою весною або коли дерева скинуть листяну масу.


Раннє весняне обприскування проводять у два етапи, витримуючи інтервал у два тижні, зрошуючи гілки дерев 1-3% розчином. Після опадання листя можна використовувати більш концентрований 5% склад.

Крім обробки культур у весняний та осінній періоди добриво можна застосовувати разом з внесенням компоста в пропорції 1:100. Готову суміш вносять при перекопуванні пристовбурних кіл восени або навесні.

Застосовувати залізний купорос не складно, але він не дає 100% гарантії досягнення результату. Тому його бажано комбінувати і з іншими засобами боротьби із захворюваннями та шкідниками.

Восени садівники починають готувати свої дачні та присадибні ділянки до зими. Для передзимньої обробки дерев і чагарників, а також ґрунту на городах, застосовуються давно відомі неорганічні речовини - залізний і мідний купорос. Чим ці препарати залучають досвідчених рослинників? Корисний чи шкідливий вплив матимуть садівництво чи виноградарство? Наскільки безпечно їх застосування для здоров'я людини? Відповіді на ці та інші запитання шукають багато садівників-початківців. Постараємося їм допомогти своїми порадами і рекомендаціями.

Застосування залізного купоросу на дачній ділянці. Залізний купорос

Залізний купорос або сульфат заліза-II - це фунгіцид для захисту садових рослин від грибкових хвороб, а також знищення мхів і лишайників на деревах. Являє собою 53% сіль утворену при взаємодії двовалентного заліза і сірчаної кислоти, пов'язану з молекулами води (кристалгідрат) - гранули або порошок світло-зеленого або сіро-зеленого кольору (іноді з бурим відтінком), добре розчинні у воді.

Механізм дії: контактний. Період захисної дії 14 днів. Термін зберігання залізного купоросу не обмежений, препарат гігроскопічний, тому зберігати його потрібно в щільно закритій скляній або пластиковій тарі в сухому місці.


Застосування

Залізний купорос використовується в саду для захисту рослин від ряду захворювань:

 • альтернаріозу
 • антракнозу
 • коккомікоза
 • кластеросопоріозу
 • сірою гнили
 • парші яблуні і груші
 • хибної болісної роси
 • справжньої болісної роси
 • оідіуму винограду

Сульфат заліза не захищає від бактеріальних інфекцій. Практично не використовується в кімнатному кольорівництві.

Обприскувати дерева і чагарники можна тільки навесні або восени - строго до розпускання нирок або після листопада і оголення гілок. Залізний купорос не застосовується як добриво і для лікування інфекцій по зеленому листу - викликає опіки тканин листа - кислотність 3-5% розчину біля рН 3-5 (дуже кисла реакція).

Норми витрати

Як правило, застосовують такі концентрації:

 • 3% розчин для кісточкових культур (сливи, вишні, абрикоси, персики, черешня, алича) - 300 г порошку залізного купоросу на 10 л води. Обприскування перед укриттям по голих гілках або лозі.
 • 4-5% розчин для насіння (яблуня, груша, айва, аронія, виноград): 400-500 г порошку залізного купоросу на 10 л води, з нормою витрати близько 10-15 л на 100 м2.
 • 5-6% розчин - для знищення мхів і лишайників на деревах і садовій плитці, а також підвалу або погребу від цвілі: 500-600 г порошку залізного купоросу на 10 л води.

Якщо у вас немає терезів, відміряйте на око 2% розчин: підлога столової ложки залізного купоросу на 1 літр води, вийти яскраво-помаранчевий колір рідини.

Залізний купорос затримує розпускання нирок (приблизно на тиждень), тому обробка 3-4% розчином до початку вегетації, допомагає пережити період весняних заморозків. Особливо актуально для таких культур як виноград, якщо обробити приблизно через тиждень після зняття зимового укриття, виключно по голій лозі з нерозкритими нирками.

Недоліки залізного купоросу

 • не можна обприскувати по листям і молодим приростам - сульфат заліза їх спалює в концентрації більше 1%
 • концентрація до 1% - практично не ефективна для патогена
 • залізний купорос швидко окисляється до тривалентного заліза і втрачає свої фунгіцидні властивості
 • тому період захисної дії в середньому всього 10-14 днів
 • дуже обережно потрібно обробляти навесні, бажано використовувати тільки восени

Ефективність залізного купоросу

Обробка залізним купоросом навесні затримує розкриття нирок, уповільнює пробудження куща, а це, залежно від погоди, як плюс, так і мінус.


Якщо ж говорити про ефективність сульфату заліза як фунгіциду, то вона досить сумнівна - поверхневе обприскування гілок не вбиває повністю грибок, суперечки можуть зберігатися в закритих місцях (наприклад, за корою) і місцях недоступних обробці. Тому якщо у вас цінні сорти винограду або фруктових дерев, перевагу слід віддавати препаратам міді: це мідний купорос, бордоська суміш, оксихом та ін.

Хоча багато садівників вельми результативно застосовують таку схему обробки саду від хвороб: навесні - обприскування мідним купоросом, восени - залізним.

Сумісність залізного купоросу

Препарат несумісний в загальних розчинах з фосфорорганічними інсектицидами та іншими препаратами, що розкладаються в лужному середовищі. Не допускається змішування сульфату заліза з звісткою.

Токсичність

Залізний купорос має 3 клас небезпеки для людини, небезпека для бджіл не оцінюється, оскільки обробки за листям і кольором не проводяться. Сульфат міді фітоксичний в концентраціях більше 1% так як сильно кисла реакція розчину з'їдає тонкий епідерміс, більш щільні покриви гілок і стовбура витримують концентрацію не більше 6%.

Залізний і мідний купорос застосування. Який брати?

Застосування залізного купоросу в садівництві та городництві може бути успішним лише якщо вихідна речовина була придбана придатна для цілей рослинництва. Залізний купорос виходить як відхід травлення чорних металів сірчаною кислотою, і в продаж нерідко надходить сильно забруднений несертифікований. Саме використання останнього найчастіше і викликає проблеми.


Хімічно чистий сульфат закисного заліза, або сульфат заліза (II) являє собою світло-зелені кристали, поз. 1 на малюку Використовується в лабораторній практиці; в промислових масштабах не випускається і в широкий продаж не надходить.

Форми випуску залізного купоросу, придатні і непридатні для цілей агрохімії

Для цілей агротехніки випускається залізний купорос технічний марок А і Б. На вигляд вони важко відмінні - кристали або порошок зеленувато-голубуватого кольору, поз. 2. Розчин дають також на вигляд однаковий, поз. 3, кустарними методами аналізу не розрізняються. Однак обробка залізним купоросом рослин буде ефективна і нешкідлива для них лише при використанні речовини марки А; перетворити залізний купорос марки Б на марку А можливо в домашніх умовах підручними засобами, див. нижче.

Несертифікований залізний купорос «блідого вигляду» або жовтуватий (поз. 4) містить багато сірки, а вона, в свою чергу, утворюється з залишкової сірчаної кислоти, якої в такому купоросі «вище даху»; він іноді шкіру палить, якщо тріску взяти голими пальцями. Некондиційний залізний купорос годиться для дезінфекції саморобних вигрібних ям і вуличних туалетів «типу сортир», а також для деяких госпробіт, див. в кінці. Витравлювати їм мох і лишайник на будовах і доріжках вже не можна - псує бетон і камінь.

Примітка: як засіб дезінфекції вуличних місць загального користування «жовтий» залізний купорос, однак, непоганий - дешевше хлорки, не смердить, і багато дешевше біопрепаратів.


Як з групи Б зробити групу А

У чому різниця між залізним купоросом груп якості А і Б

Невдачі із залізним купоросом групи Б пояснюються також надлишком у ньому вільної сірчаної кислоти: до 1%, див. малюнок праворуч. 0,25% її в речовині групи А це порогова концентрація, вище якої робочий розчин починає палити рослини. Якщо рік був поганий для вегетації, то обробка таким залізним купоросом тільки послабить їх і зробить менш стійкими до хвороб і шкідників.

Група якості залізного купоросу на упаковці часто не позначається. У такому випадку групу визначають за змістом чистого сульфату заліза (II): від 53% це група А; від 47% - група Б. А якщо і його не вказано, то це «сірчаний жовтяк», який краще не брати.

Спосіб покращити якість залізного купоросу своїми руками є, і нескладний. Для цього в маточний розчин залізного купоросу (див. далі) опускають на рибальській лісці нещільну зв'язку нових блискучих цвяхів. Опускати потрібно на глибину прим. 1/3 висоти розчину в ємності. Тримають цвяхи в розчині 10-15 хв, потім виймають, а розчин проціжують в інший посуд. Поліпшений розчин потрібно використовувати негайно, оскільки в ньому швидше відбувається перехід заліза в неактивну 3-валентну форму.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND